Press room
Krzyż Świętego Floriana
2018.09.15
Krzyż Świętego Floriana
W czwartek, 13 września, podczas uroczystości w parafii św. Piotra i Pawła w Policach – Jasienicy została zainaugurowana działalność Kapituły Zachodniopomorskiego Krzyża św. Floriana. Spotkaniu oraz koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył Metropolita szczecińsko-kamieński JE ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga.
Zachodniopomorski Krzyż Świętego Floriana

Historia odznaczenia

Pomysł powstania Zachodniopomorskiego Krzyża św. Floriana jest ściśle związany z uroczystością wprowadzenia relikwii św. Floriana do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach – Jasienicy. Kościół ten od kilku lat jest miejscem modlitewnych (i nie tylko) spotkań strażaków z powiatu, a także z województwa. We wrześniu 2016 roku strażacy pielgrzymowali liczną grupą do Krakowa, gdzie z rąk ks. biskupa Tadeusza Pieronka otrzymali relikwie swojego patrona – Św. Floriana. Chcąc wynagrodzić pomoc okazaną w sprowadzeniu i organizacji przebiegu samej uroczystości, jej organizatorzy zwrócili się do Małopolskiego Kapelana strażaków w Krakowie o odznaczenie naszych dobroczyńców Małopolskim Krzyżem św. Floriana.

Po powrocie z Krakowa rozpoczęły się przygotowania do uroczystego wprowadzenia relikwii w naszym kościele. Podczas spotkania organizacyjnego Komendant Powiatu Polickiego starszy bryg. Marek Gendek zaproponował ustanowienie Zachodniopomorskiego Krzyża św. Floriana. Pomysł okazał się bardzo ciekawy i od tamtej pory rozpoczęto prace nad jego realizacją.

Pomysłodawcy ustalili, że Odznaczenie będzie dwustopniowe: srebrne i złote. Na prośbę pomysłodawców Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wyraził zgodę na użycie wizerunku Gryfów, stanowiących herb województwa.

Nad powstaniem krzyża, jego wyglądem, kolorystką oraz wstążką pracowali:

bryg. Marek Gendek, Komendant Powiatowy PSP w Policach,
bryg. Kazimierz Lesisz, Komendant Miejski PSP w Szczecinie
kan. kapelan Waldemar Szczurowski.
Spotkanie miało dwie części. Pierwsza, oficjalna, miała formę zbliżoną do akademii. Ksiądz Arcybiskup poświęcił złote i srebrne krzyże złożone przed ołtarzem, następnie nastąpiła ceremonia indywidualnego odznaczania zasłużonych. Złote krzyże, z rąk Arcybiskupa, otrzymali członkowie Kapituły, a następnie już sami wręczali kolejne odznaczenia pozostałym wyróżnionym.
Tekst dzieki uprzejmości magazynu-polickiego
http://magazyn-policki.prv.pl
zobacz galerię wróć do listy press room